Eksperimentalno delo – atomska spektroskopija

 

            Iščemo študenta fizike, ki ga zanima eksperimentalno delo, za občasno sodelovanje pri posodobitvi elektronskega spektrometra. Trenutno deluje spektrometer ekskluzivno, tako da prepušča skozi dve reži le elektrone ostro določene energije. Prepuščeni elektroni zadenejo pomnoževalni kanal (Channeltron), sunek na izhodu le-tega pa zabeleži detektorska elektronika. Meritev energijskega spektra poteka tako, da korak za korakom spreminjamo prepustno energijo spektrometra in beležimo število sunkov na časovno enoto.

            Naš cilj je meriti cel energijski spekter širine nekaj 10 eV istočasno, kar v praksi pomeni okrog 100 x hitrejšo meritev. To bomo dosegli z odstanitvijo izhodne reže. Elektrone z različnimi energijami bomo prestregli z mikrokanalno ploščico premera 25 mm in dekodirali njihovo pozicijo (energijo) na izhodu z zakasnilno linijo. Razliko v prihodu signala z obeh koncev linije bomo merili z digitalno štoparico (TDC). Podatke o časovni razliki bomo pretvorili v pozicijo in odtod v energijo elektronov ter jih spravili v mikroprocesor. Občasno jih bomo brali v računalnik, kjer bomo spremljali nabiranje elektronskega spektra in nadzirali nastavitev elektronskega spektrometra.   

            Z delom na tej nalogi bomo začeli enkrat do konca februarja. Tema je primerna za predstavitev na seminarju, v razširjeni verziji (meritve konkretnih fizikalnih pojavov v povezavi z drugimi spektrometri) pa tudi za diplomo. Spoznali boste osnove elektronske spektrometrije z zajemom podatkov, ki je pomembno orodje za raziskave na različnih področjih fizike.

 

Info: matjaz.zitnik@ijs.si ali po telefonu 01 - 5885374.